انواع چراغ های خطی ( بخش اول)

انواع چراغ های خطی ( بخش اول)

 

بطور کلی چراغ های خطی ( نور خطی ) از لحاظ طبقه بندی نوع منبع نور  شامل چراغ های خطی با ماژول های LED صلب و چراغ های خطی با نوار های LED انعطاف پذیر تقسیم بندی می شوند.

هر کدام از این دسته از چراغ های خطی ممکن است دارای دیفیوزر (سطح سفید طلق مانند روی چراغ که با انکسار نور ساطع شده، پخش نوری یکنواخت و با زاویه باز ایجاد میکند) و یا دارای سایر تجهیزات هدایتگر نور مانند لنز، رفلکتور و … باشد.

1-چراغ های خطی ( نورخطی ) با ماژول های صلب LED

چراغ های خطی با ماژول های صلب LED بدون قابلیت انعطاف پذیری و در طرح های پیش ساخته و یا سفارشی تولید می شوند، منابع نوری این دسته از چراغ ها ماژول های LED با طول های مشخص و استاندارد (کنسرسیوم یکسان سازی قطعات Zhaga )  بوده که معمولا ضریبی از 28 سانتیمتر دارد. تغذیه این دسته از چراغ ها بواسطه ی نوع ماژول مورد استفاده معمولا بر عهده ی درایور های جریان ثابت بوده که در داخل بدنه ی چراغ و یا خارج از آن قرار میگیرند.

 این چراغ ها با توان های مختلف و در طول های پیش ساخته و یا سفارشی تولید شده و در تامین نور اصلی و یا تکمیلی انواع محیط ها با کاربری های مختلف استفاده می شود؛ خانواده چراغ های لاین با عرض های مختلف و طول ها ی سفارشی و در انواع نصب توکار، روکار و آویز از این دسته از چراغ های خطی بوده که جهت تامین نور اصلی فضاهای مختلف استفاده می شوند.

پروژه پارکینگ - چراغ خطی (نور خطی )

 

از مزیت های این دسته از چراغ های خطی قابلیت ایجاد طرح های متناسب و نامحدود و زیبایی بصری است که به معماران، طراحان داخلی و طراحان روشنایی فرصت پیاده سازی انواع طرح های خلاقانه را می دهد.

چراغ خطی ( نور خطی ) رینلد

همچنین خانواده محصول رین لد با درجه حفاظت در برابر رطوبت و گرد و غبار IP65 و در طول ها ی پیش ساخته دسته ای دیگر از چراغ های خطی با ماژول های صلب هستند که در پارکینگها، سالن ها و فضاهای صنعتی مورد استفاده قرار میگیرند.

این دو خانواده محصول به دلیل استفاده از دیفیوزر به عنوان عامل هدایتگر نور جهت استفاده در تامین روشنایی عمومی فضا و دستیابی به یکنواختی بیشتر پخش نور مورد استفاده قرار میگیرند.

چراغ خطی (نور خطی) - چراغ مولتی دانلایت - لنزا

دسته ی دیگری از چراغ های خطی که با ماژول های خطی صلب مورد استفاده قرار می گیرند، چراغ هایی هستند که از لنز، رفلکتور و یا سایر تجهیزات هدایتگر نور شامل شیدر، لوور و .. برای هدایت نور در جهت و زاویه مورد نیاز استفاده می کنند.

این دسته از چراغ های خطی برای مثال خانواده چراغ های برایت، از لنز های اکریلیک با زوایای پخش نور متنوع و جهت استفاده در فضاهای با کاربری های فروشگاهی، صنعتی، انبار ها و … و همچنین در ارتفاعات مختلف مورد استفاده قرار میگیرند.

همچنین چراغ های لنزا با طول های از پیش ساخته و سفارشی دسته ی دیگری از چراغ های خطی بوده که وظیفه ی هدایت نور در آن توسط لنز های اکریلیک  با زوایای پخش نور متنوع و شیدر های محدود کننده خیرگی انجام میگیرد؛ این دسته از چراغ های خطی بدلیل عدم وجود خیرگی (UGR>19) بهترین گزینه برای تامین نور فعالیت های مختلف فضاهای داخلی و همچنین جایگزین مدرنی برای چراغ های دانلایت هستند.

از ویژگی های قابل توجه چراغ های لنزا قابلیت استفاده از آنها بر روی چراغ های خطی لاین و چراغ ریلی مولتی ترک است.
پایان بخش اول

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم

شما باید وارد شوید تا دیدگاه خود را ارسال نمایید.