تصویر ایستگاه مترو بازار وکیل شیراز – روشنایی چراغ خطی توکار و روکار نورانه

ایستگاه مترو وکیل الرعایا

موقعیت ایستگاه

دهمین ایستگاه خط شماره یک مترو شیراز ایستگاه وکیل الرعایا  است. این ایستگاه در نزدیکی بازار وکیل شیراز یکی از قدیمی ترین بازارهای ایران احداث شده است. بازار وکیل در زمان کریم خان زند ساخته شد. در کنار این بازار ابنیه های دیگری همچون: حمام و مسجد وکیل نیز قرار گرفته است. با گذشت زمان و توسعه شهر، اکنون موقعیت مکانی آن در مرکز شهر و در نزدیکی ضلع شرقی ساختمان شهرداری شیراز قرار گرفته است.  منطقه ای با بافت سنتی و پر ازدحام که قطعا ایستگاه مترو وکیل الرعایا  یکی از پر ازدحام ترین ایستگاهای شهر شیراز خواهد بود.

 

 

 

 

bazar_vakil_shiraz_nooraneh_subway_02

آن چیزی که این ایستگاه را از ایستگاه های دیگر خط مترو شهر شیراز و شاید بهتر بگوییم خطوط متروی ایران متفاوت کرده است نوع معماری اجرا شده و حاکم بر این پروژه است.

ویدیو معرفی پروژه ایستگاه مترو وکیل الروعایا

سفر 300 ساله

تلفیق آجر، سیمان و فلز آن هم بدون هیچ پرداختی در کنار تجهیزات  تاسیساتی که بدون پوشش در معرض دید هستند آن هم با  حضور بخشی از ستون های تاریخی ( که در حین حفاری ایستگاه کشف شدن و به پیشنهاد معمار مهندس مهرداد ایروانیان سعی بر آن شده که تخریب نشوند)  فرد حاضر در ایستگاه را میان گذشته و حال قرار می دهد. حسی متفاوت میان مدرنیته و سنت، گویا برای حاضرین در ایستگاه فرصتی است تا رجعت انسان از گذشته به آینده را ببیند و آن را  لمس کند. سفری نزدیک به 300 سال

bazar_vakil_shiraz_nooraneh_subway_03
jتصویر معمار ایروانیان - روشنایی ایستگاه مترو وکیل الرعایا

معمار و طراح پروژه

معماری این پروژه توسط جناب مهندس آقای مهرداد ایروانیان طراحی شده است.(آشنایی با کارهای ایشان) ویژگی های بارز در آن استفاده از فلز زنگ زده با آجرها و سیمان های عریان است. فضایی مدرن که چراغ های خطی مدل لاین نورانه بخوبی علاوه بر تامین روشنایی مناسب با آن همگام شده است.

04_line-90-Surface_Mount
تصویر ایستگاه مترو شیراز روشنایی با چراغ خطی ( نور خطی ) لاین نورانه

یک مسافر برای رسیدن به ایستگاه توقف قطار مترو باید عمقی حدود 19 متر را طی کند و در مسیر

مسافر پس از عبور از گیت های ورودی با چند پله به ایستگاه جزیره ای مترو خواهد رسید، شاهکاری که بدون شک اوج زیبایی این ایستگاه خواهد بود، سقفی آجری و چین خورده  آن هم معلق به همراه چراغ های خطی لاین، ستون ها و نیمکت های انتظار  فلزی زنگ زده قاب دید وی را پر میکند. آنجا جایی است که می بایست منتظر بماند تا قطار مدنظر از راه برسد و پایانی باشد برای این سفر گذشته و آینده!

nooraneh_subway_Shiraz_Vakil_Estgah)metro_lighting (28)

خلق اثر موفق

همگام بودن تیم صنایع روشنایی نورانه ( فروش - طراحی روشنایی - تولید) با عوامل اجرایی از ابتدای پروژه باعث شد که زیر ساخت های لازم برای اجرای چراغ خطی لاین بخوبی در سقف ها تعبیه شوند و اجرایی بدون نقص و مشکل نتیجه این همکاری باشد.

 

ما از صفر تا صد پروژه همراهتان خواهیم بود.

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم

شما باید وارد شوید تا دیدگاه خود را ارسال نمایید.