اطلاعات فنی مهم در چراغ ها و منابع نوری (بروزرسانی شد)

اطلاعات فنی مهم در چراغ ها و منابع نوری

 

   مشخصات الکتریکی و نوری چراغ های روشنایی با واحد های مختلفی نشان داده می شود که بیانگر موارد مختلفی از جمله بازده، طول عمر، کیفیت الکتریکی و نوری آنها می باشد. در ادامه به توضیح مختصری از واحد های پر کاربرد و مهم این حوزه می پردازیم:

شار نوری ( Luminous flux ) :

 

شار نوری

 

 

    شار نوری بر حسب لومن (lm یا lumen) نشان داده شده و بیانگر میزان انرژی طیف مرئی (نور) ساطع شده از یک منبع نوری در همه جهات در ثانیه است. شار نوری تنها نشان دهنده ی مقدار نور ساطع شده از یک منبع نوری بوده و جهت مشخصی ندارد. شار نوری معمولا بر روی کاتالوگ، دیتاشیت ها و بسته بندی انواع منابع نوری ذکر شده و در شرایط استانداردی اندازه گیری می شود.

بهره نوری ( Luminous efficacy ) :

 

    به نسبت بین شار نوری و توان مصرفی هر منبع نور بهره نوری گفته شده و برحسب Lm/w (لومن بر وات) نشان داده می شود،  بهره نوری نمایانگر میزان شار نور ایجاد شده به ازای توان مصرفی 1 وات بوده و میزان بازدهی یک منبع نوری را نشان میدهد. رنج بهره نوری از حدود 10 لومن بر وات ( لامپ های رشته ای )  تا 200 لومن بر وات ( جدید ترین نوع LED ها ) است. (بهره نوری منبع نور نمی بایست با بهره نوری چراغ اشتباه گرفته شود.)

 

شدت نور ( Luminous intensity ) :

 

 

 

    میزان شار نوری منتشر شده در یک زاویه فضایی را شدت نور گویند و  واحد آن کاندلا (cd) است. یک کاندلا، یک لومن روشنایی است که در زاویه فضایی یک استرادیان پخش شده است.

 

طول عمر (Lifelong) :

 

    بر اساس استاندارد، طول عمر منابع نوری مختلف بر اساس میزان افت شار نوری آنها پس از گذشت زمان معینی نشان داده می شود، برای مثال L90F50 50000h ؛ در این نمونه L نمایانگر درصد شار نوری باقی مانده و F (در چراغ های LED) نمایانگر درصد چیپ های LED ای است که شار نوری آنها پس از گذشت زمان نشان داده شده کاهش یافته و یا از کار افتاده اند، بدین ترتیب مثال ارائه شده نشان می دهد که پس از گذشت 50000 ساعت از طول عمر این چراغ تنها 10 درصد از شار نوری آن افت کرده و این 10 درصد افت شار نوری در 50 درصد از چیپ های LED موجود در آن رخ داده است.

دما رنگ ( color temperature ) :

 

    رنگ طیف نور های سفید ( با توجه به شدت طول موج های موجود در آن ) با درجه کلوین ( K ) مشخص می شود. ( دمایی که در آن جسم سیاه پلانک این رنگ نور را از خود متساعد میکند ). به طور معمول دمای رنگ ها ی کمتر از 3300 کلوین به عنوان سفید گرم، بین 3300 تا 5000 کلوین به عنوان سفید طبیعی یا خنثی و بیشتر از 5000 کلوین به عنوان سفید سرد دسته بندی میشود.

 

مقایسه دما رنگ ها

دما رنگ های متداول منابع نوری

شاخص نمود رنگ  ( Color rendering index ) :

 

    بهترین و طبیعی ترین حالت دید برای بشر در زیر نور خورشید است. از این رو بهترین منابع نوری از لحاظ بصری، منابعی هستند که شبیه ترین طیف نور را به طیف نور طبیعی خورشید داشته باشند. در همین راستا، برای نشان دادن کیفیت یک منبع نور از شاخص نمود رنگ  (ضریب نمود رنگ) استفاده میکنند. شاخص نمود رنگ ( CIE Cri ) شاخصی است برای نشان دادن میزان واقعی بودن رنگ ها توسط منبع نور از 100 واحد ( نور خورشید) که از میانگین (Ra) نمود رنگ 14 رنگ مختلف بدست می آید. شاخص نمود رنگ بالاتر از 80 استاندارد اغلب فضاهای داخلی بوده و از چراغ های با شاخص نمود رنگ بالاتر از 90 در فضاهایی که رنگ اشیاء از اهمیت ویژه ای برخوردارند استفاده می شود.

 

 

اطلاعات فنی مهم در چراغ ها و منابع نوری -مقایسه CRI

گام مک آدام (  MacAdam steps ) :

 

    در دانش رنگ شناسی و طبق منحنی CIE 1931 ، بیضی های مک آدام قسمت هایی از منحنی رنگی هستند که تفاوت رنگ در آنها با چشم انسان قابل تشخیص نیست، بدین ترتیب در چراغ های LED با گام مک آدام کوچکتر ( 3 و کوچکتر از آن) تشخیص تفاوت رنگ چیپ های LED بسیار سخت بوده و رنگ نور یکنواخت تر به نظر می رسد.

 

ضریب توان ( Power factor ) :

 

    ضریب توان در یک سیستم الکتریکی AC به نسبت توان واقعی به توان ظاهری گفته می شود و مقداری بین 1- و 1 دارد، ضریب توان کمتر نشان دهنده تلفات بیشتر در مقدار و افزایش مصرف توان راکتیو است؛ محصولات با ضریب توان بیش از 0.9 کمترین تاثیر را بر روی کیفیت برق شبکه گذاشته و بیشترین بازده را دارند.

اعوجاج هارمونیکی کل ( THD ) :

 

     اعوجاج هارمونیک کل یا THD نشان دهنده اعوجاج هارمونیکی موجود بر روی یک سیگنال بوده و همچنین تاثیر اعوجاج هارمونیکی ایجاد شده توسط یک وسیله را بر روی سیگنال اصلی شبکه نشان می دهد. مقدار THD بر حسب درصد بیان شده و هرچه میزان THD کمتر باشد شکل موج سینوسی دارای کیفیت بهتری می باشد، برای مراکزی همچون بیمارستان ها، مراکز صنعتی وتجاری بزرگ و … که کیفیت برق دارای اهمیت زیادی می باشد، استفاده از  وسایل با THD پایین دارای اهمیت ویژه ای است.

 

 

2 دیدگاه

 1. حمید 1397/12/06 در 9:40 ب.ظ

  سلام پس پار نوری چی؟

  • مدیر سایت 1398/03/11 در 10:17 ق.ظ

   با سلام
   اگر منظور شما شار نوری هست که در ابتدای مقاله ذکر شده و اگر
   (PAR (Photosynthetically Active Radiation مدنظرتان هست با توجه به اینکه خود یک مقاله جداگانه می طلبد که در آینده منتشر خواهیم کرد.

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم

شما باید وارد شوید تا دیدگاه خود را ارسال نمایید.